EK-Pro CPU WB SP5 Rack Ni + Acetal
1U Liquid Cooling for AMD EPYC SP5 in Dual-Socket Servers
Three design decisions worth calling out
1U Dual-Socket Compatible
Four Side-Mounted G1/8" Ports
Copper Base + Stainless Steel Bracket
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 116.8 x 92.4 x 22.2 mm |
| Materials | Nickel-plated copper, stainless steel, POM |
| Mass | 0.585 kg |
| Ports | 4 x G1/8" |
| Mounting method | T20 Torx |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm. Use this to verify clearance to adjacent components and chassis walls before specifying.
Socket Compatibility
Shipped contents
Other related products
1U Cooling for AMD EPYC SP5 Dual-Socket Servers
Pair with EK-Pro Pump Reservoir Manifolds and QDC kits for a fully serviceable, rack-optimised liquid cooling deployment on AMD EPYC SP5 platforms.