EK-Pro CPU WB sTR Rack - Nickel + Acetal
1U-Compatible Cooling for AMD EPYC and Threadripper
Three design decisions worth calling out
Dense Micro-Fin Structure
1U Chassis Compatible
CNC-Machined Nickel-Plated Copper
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 116.8 x 85.37 x 26.2 mm |
| Materials | Nickel-plated copper, POM, carbon steel |
| Mass | 0.461 kg |
| Ports | 2 x G1/4" |
| Mounting method | 2.5 mm Allen key |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm. Use this to verify clearance to adjacent components and chassis walls before specifying.
Socket Compatibility
Shipped contents
Other related products
Enterprise CPU Cooling for AMD EPYC and Threadripper
Pair with an EK-Pro Pump Reservoir Manifold and radiator for a complete, serviceable liquid cooling loop in your 1U server or workstation chassis.