EK-Pro CPU WB 4189 Rack
1U Server Cooling for Intel LGA 4189
Three design decisions worth calling out
1U Low-Profile Design
Laser-Cut Stainless Steel Bracket
Nickel-Plated Copper + POM Acetal
Full datasheet
| Dimensions (L x H x W) | 113 x 78 x 22.2 mm |
| Materials | Nickel-plated copper, stainless steel, POM |
| Mass | 0.481 kg |
| Ports | 4 x G1/8" |
| Mounting method | T30 Torx |
| Working pressure | 2500 Pa |
| Maximal working pressure | 30000 Pa in loops containing an EK-Pro Pump Reservoir Manifold, otherwise 75000 Pa |
| Operating temperature range | 5 – 60 °C |
Top & side view, in millimetres
Envelope drawing for chassis-integration work. All measurements in mm. Use this to verify clearance to adjacent components and chassis walls before specifying.
Socket Compatibility
Shipped contents
Other related products
1U Cooling for Intel LGA 4189 Server Platforms
Pair with EK-Pro Pump Reservoir Manifolds and QDC kits for a fully serviceable, rack-optimised cooling loop on Intel LGA 4189 server deployments.